Quiltovanie na zakázku
Ručné quiltovanie alebo quiltovanie robotom Q-matic
Patchwork je nádherné hobby. Vytvárate vlastné farebné riešenia vo Vami preferovanej veľkosti. Všetky vzory a dizajn výrobku je vo Vašej réžii. A poloprodukt (patchworkový top) je nádherný.
Má to len jeden háčik. Ako tento krásny top pekne a bezchybne poprešívať? Ako docieliť, aby všetky stehy boli v rovnakej veľkosti? Aby sa na niektorých miestach Vášho nádherného patchworkového topu neobjavili škaredé zhúžvané miesta, ktoré pokazia celý výsledný dojem z prekrásneho topu, ktorý ste vytvorila?
Máme pre Vás riešenie! Prineste svoj patchworkový top k nám. My ho poprešívame za Vás vo Vami preferovanom dizajne.
Kontakt: +421 903 472 782, info@patchworkparty.sk
Motorové quiltovanie s robotickou rukou Bernina Q-matic
Sú rôzne spôsoby quiltovania:
Pri voľnom quiltovaní sa nechávaš unášať svojou fantáziou .... tancuješ s ihlou a snažíš sa o atraktívne stehy, pekné tvary a jednotu vzorovania.... cena takétoho prešívania sa pohybuje okolo 15 Eur / meter štvorcový a je závislá od zložitosti quiltovania a jeho hustoty. Pozor! Hustota je niekedy nevýhodou - teda až na výnimky, keď sa užívateľ chce prikrývať plechom a nie mäkkou teplučkou dekou
Quiltovanie s pravítkami si vyžaduje tréning a dodržanie správnych postupov. Odmenou za takéto quiltovanie sú dokonalé krivky a presné tvary, ktoré môžeš opakovať do ľubovôle všade tam, kde je to potrebné..... cena pravítkového quiltovania je vyššia a pohybuje sa okolo 30 Eur / meter štvorcový v závislosti od zložitosti a hustoty vzorovania.
Pri quiltovaní s pantografom pre svoj vzor využívaš šablónu, ktorá je umiestnená vzadu na ráme. Laserový lúč či stylus sleduje šablónu a ihla vytvára jej kópiu na quiltovanej deke. Cena pantografového quiltovania sa pohybuje okolo 17Eur / meter štvorcový
Posledné - technicky najdokonalejšie - je quiltovanie motorové. Vzor naprogramuješ do počítača a riadiaca jednotka dáva príkazy motorom v osi x a y. Stroj sa presúva podľa týchto pokynov či už od kraja ku kraju, alebo po jednotlivých blokoch a plochách až k finálnemu dokončeniu celého výrobku - teda patchworkovej deky. Všetko je matematicky presné, tvary a stehy sú dokonalé. Prípadné nepresnosti v šití blokov (napr. miesto niektorých štvorcov sa Ti podarilo ušiť kosoštvorce) ľahko prenesieš do počítačového zdeformovania vzorov.
Bernina Q-matic obsahuje veľký počítač Dell s dotykovou celofarebnou obrazovkou a 2 programami. Pre túto deku som využila len ten jednoduchší software (má rovnaké meno ako celý motorový systém = Qmatic) a jeho schopnosti. Druhý program (Art-Stitch) si ponechám na vytváranie veľkoplošných celodekových dekorácií - tj. každá deka bude poprešívaná ako "obraz"
Vzor "butterfly" bol zvolený z obrovskej knižnice hotových vzorov a naprogramovala som quiltovanie od kraja ku kraju. Cena je rovnaká ako u každého pantografového quiltovania - 17Eur/meter štvorcový.
Ak by som programovala blokové quiltovanie, resp. deku ako obraz, cena by bola na úrovni práce s pravítkami tj. 30Eur/meter štvorcový a vyššie v závislosti od náročnosti procesu.
Obrazovka je rozdelená na 3 časti - vpravo dole je výber niekoľkých vzorov, ktoré by prichádzali do úvahy, vpravo hore sú funkcie, ktoré chcem pri programovaní využiť a vľavo sa mi zobrazuje výsledok môjho programovania.
Takže ako naprogramovať napríklad quiltovanie tejto konkrétnej deky?
Postup:
- z uzšieho výberu vzorov vpravo dole som vybrala "butterfly" - motýľ
- zväčšila som ho na potrebnú veľkosť
- vytvorila som potrebný počet duplikátov vzoru pre 1 rad
- spojila som začiatky a konce jednotlivých motýľov do jedného radu v dĺžke presahujúcej šírku práve quiltovanej deky. Ak by som to neurobila, po každom "motýlovi" by si stroj pýtal povolenie pokračovať (sláva, že pracujem s Berninou - to by bola riadna otrava!)
- vytvorila som duplikát z radu 1 a umiestnila som ho pod prvý rad
- zmenila som začiatok a koniec šitia v rade 2 tak, aby sa šiť začínalo sprava doľava tj. opačne, ako v rade 1
- vyznačila som následnosť šitia - tj. príkaz, aby quiltovací stroj ušil najskôr prvý rad zľava doprava a potom pokračoval v šití druhého radu sprava doľava
- zgrupovala som prvé 2 rady tak, aby sa správali ako 1 vzor a jedným klikom som vytvorila rady 3 ..... 16 (resp. toľko, koľko potrebuješ pre danú veľkosť deky)
- upravila som správnu polohu a vzdialenosť medzi týmito dvojicami radov
- orezala som prebytočné stehy - tj. stehy, ktoré presahujú plochu quiltovanej deky
- určila som , či prechod z 1 radu na iný má byť ušitý po okraji deky alebo má stroj urobiť skok z konca radu 1 na začiatok radu 2
- určila som si rýchlosť quiltovania a spôsob zaistenia (koľkými stehmi chceš zaisťovať prípadné začiatky a konce)
- Zvolila som si druh nití, nastavila som si veľkosť napätia nití a dĺžku jednotlivých stehov
Celé "programovanie" zabralo 3-4 minúty. A potom už len popíjaš kávičku a s potešením sa pozeráš, ako TECHNIKA PRACUJE ZA TEBA. Pozoruješ proces v nemom úžase a tešíš sa na výsledok.
A ešte jedno. Bernina vopred upozorňuje na to, že niť na spodnej cievke končí. Výmenu cievky môžeš urobiť vždy vtedy, keď si na okraji vzoru. A ak by sa niť roztrhla, nič sa nedeje - napojiť sa na miesto roztrhnutia nie je žiadny problém. Švajčiari sú Švajčiari! Premysleli všetko do najmenšieho detailu.....
Patchwork Majka Struhárová, quiltovanie Anka Zimová s Motorom Bernina Qmatic